Історія бібліотеки

Додайте текст тут...

                       Компаніївська централізована бібліотечна система.

В 1850 р. при Нечаївській церкві Пресвятої Покрови Божої матері було засновано церковно-парафіяльну школу, при якій знаходилась невеличка книгозбірня. Фонд становили книги релігійного змісту («Псалтир», «Четьї-Мінеї», «Анафіст», «Октоїх» та ін.).

1920-1922 рр. - засновано Нечаївську сільську бібліотеку. Завдяки плідній праці в системі волостних органів народної світи, Іван Кіндратович Микитенко домігся відкриття сільського будинку культури, при якому було відкрито сільську бібліотеку. Сюди ввійшли фонди збіднілого поміщика Маєра Григорія Василійовича, а також власні збірники І. Микитенка - «Кобзар» Т.Г. Шевченко та «Енеїда» І.П. Котляревський. А 1926 року голова ВУЦВК Г.І. Петровський подарував Нечаївській сільській бібліотеці добірку книг.

1925 рік - в с. Компаніївка відкрито першу районну бібліотеку для дорослих.

До 1956 року бібліотека знаходилася в приміщенні територіального центру зайнятості населення. На той час кожен третій житель був читачем районної бібліотеки для дорослих. Її фонд становив 30 тис. екземплярів книг. На тваринницьких фермах і польових степах працювало 5 бібліотек - пересувок.

В 1958 році бібліотека була переведена в приміщення теперішнього відділу статистики райцентру.

Першими працівниками були Москаленко З.Л., Козіна Н.Н. Згодом бібліотека була розділена на два абонементи: дорослий і дитячий, був створений архів бібліотеки.

1926 р. - при школі в с. Петрівка почала діяти невеличка бібліотека, з фондом до 50 примірників.

30-і рр.. XX ст. - в с. Богодарівка відкривається сільська бібліотека.

1939 р. - фонд Компаніївської районної бібліотеки налічує 7000 примірників.

Кін. 30-х поч. 40-х рр. XX ст. - в с. Софіївка відкрито сільську бібліотеку, з фондом в 1000 примірників. Першим бібліотекарем, за свідченнями старожилів була Сімьонова Тамара Сергіївна.

Кін. 40-х рр.. XX ст. - в с. Мар¢ївка та с. Губівка відкриті сільські бібліотеки. Першими бібліотекарями були: Горбатюк Лідія Іванівна та Бойко Віра Давидівна. Фонд Губівської сільської бібліотеки налічував до 3000 примірників. Першим бібліотекарем був Брайко Гнат Олексійович.

1948 р. - с. Роздолля було побудовано сільський клуб, де в двох кімнатах розмістилася сільська бібліотека. Фонд становив до 100 примірників. Першими працівниками були Касян Любов Іллінічна і Вернигора Софія Тимофіївна.

1949 р. - в с. Лозуватка відкрито сільську бібліотеку з фондом до 1000 примірників. Першим бібліотекарем була Лавриненко Катерина Давидівна.

Цього ж року в с. Сасівка відкрито бібліотеку, з фондом до 1000 примірників. Перший бібліотекар Пікаш Марія Григорівна.

1953 р. - в селах Водяно, Зелене та Коротяк розпочали свою роботу сільські бібліотеки. Першим бібліотекарем Водянської сільської бібліотеки була Чередниченко Галина Максимівна. Фонд Зеленівської сільської бібліотеки налічував до 600 примірників. Першим бібліотекарем був Бицюра Олександр. Фонд Коротяцької сільської бібліотеки складався із книг, журналів, газет, налічував до 100 примірників. Першим бібліотекарем була Лавріненко Марія.

1954 р. - відкрилась сільська бібліотека в с. Виноградівка. Фонд до 300 примірників. Першим бібліотекарем була Поліщук Катерина Миколаївна, котра поєднувала діяльність бібліотекаря та вчительки початкових класів.

19 серпня 1955 р. - у с. Гарманівка розпочала приймати читачів сільська бібліотека. Знаходилось приміщення бібліотеки в звичайній сільській хатині.

1956 р. - в с. Криничувате було відкрито сільську бібліотеку, з фондом до 2000 примірників. Першим бібліотекарем була Скляренко Майя Карпівна.

1956 р. - об'єднано дитячу і дорослі бібліотеки в районну масову бібліотеку ім. І.Я. Франка.

1958 р. - у с. Полтавка в приміщенні сільського будинку культури відкрито сільську бібліотеку. Першим бібліотекарем була Марущак Раїса Григорівна.

Кін. 50-х рр.. XX ст. - в с. Першотравенка відкрито сільську бібліотеку. Фонд налічував до 500 примірників. Першим бібліотекарем була Драгой Лідія Григорівна.

28 травня 1965 р. - з дитячого відділу районної масової бібліотеки було створено районну дитячу бібліотеку і завідуючою призначено Козіну Н.Н.

Кін. 60-х поч. 70-х рр. XX ст. - в зв'язку із переміщенням центру сільської ради із с. Богодарівка до с. Червона Слобода - перенесли і бібліотеку, разом із її фондами (кількість фондів невідомо). Першим бібліотекарем була Дудченко Галина Тимофіївна.

1994 р. - Голубієвицька сільська бібліотека була відкрита завдяки клопотанню Компаніївського відділу культури та виконкому Голубієвицької сільської ради народних депутатів « Про відкриття бібліотеки в с. Голубієвичі» , рішенням районної Ради народних депутатів від 20 .10.1994 року № 60 «Про відкриття бібліотеки в с. Голубієвичі». Фонд бібліотеки становив 4348 примірників. Першим бібліотекарем була Круть Людмила Василівна.

Подальший розвиток бібліотечної справи пов'язаний із 1979 роком - централізацією бібліотечної системи.

На підставі рішення Компаніївської Ради народних депутатів виконавчого комітету № 281 від 28 серпня 1978 року з 1 січня 1979 року проведена централізація бібліотечної системи району в єдину централізовану бібліотечну систему. Яка об'єднала на базі районної бібліотеки для дорослих 27 бібліотек. З них : 1 районна бібліотека для дорослих, 1 районна бібліотека для дітей, 25 сільських бібліотек - філій. Створено нові відділи ЦБС : відділ обслуговування, відділ комплектування і обробки літератури, відділ організації та використання єдиного книжкового фонду та МБА, відділ організаційно - методичної та інформаційно - бібліографічної роботи, районна бібліотека для дітей, сільські бібліотеки - філії. Загальна кількість бібліотечних працівників становила 31 особу.

З 1982 року районна бібліотека для дорослих знаходиться на другому поверсі районного будинку культури.

15 березня 1995 року Шишкінська сільська бібліотека - філія була переведена в Новоукраїнську ЦБС на підставі рішення 3-ї сесії обласної ради народних депутатів 22 - го скликання.

В 1996 році Червоновершська сільська бібліотека - філія № 2 була переведена в Червоновершську сільську бібліотеку - філію №1 і переіменовано в Червоновершську сільську бібліотеку.

Протягом 1997 року були закриті Живанівська , Семенівська, Дружбівська , Наглядівська сільські бібліотеки.

З 5.01.1999 року відбулися зміни в структурі ЦБС: скорочено відділ організації та використання єдиного книжкового фонду.

На підставі розпорядження голови Компаніївської районної державної адміністрації від 16 .12.2002 року № 570 -р Компаніївська централізована бібліотечна система набула статусу юридичної особи.

2007 р. - на підставі розпорядження голови Компаніївської РДА від 9.10.2007 р. № 606 - р «Про відкриття бібліотеки в с. Живанівка» було ліквідовано Криничуватську сільську бібліотеку і відкрито бібліотеку в с. Живанівка.

Фонд бібліотеки налічував 2500 примірників книг. Бібліотекарем призначено Фролову О.В.

На 1.01.2013 р. загальний фонд бібліотек Компаніївської ЦБС становить 197171 примірників, серед яких книги, брошури, періодичні видання.

Важливим ключем у задоволенні потреб користувачів у книзі та інформації є довідково - бібліографічний апарат бібліотек ЦБС. Який включає систему каталогів, картотек, фонд довідкових та бібліографічних видань. Основою інформаційно - пошукового апарату є алфавітний та систематичні каталоги, систематична картотека газетно - журнальних статей, а також спеціалізовані картотеки: «Картотека лауреатів премій в галузі літератури», «Краєзнавча картотека», «Картотека нових надходжень», «Картотека періодичних видань»,

«Картотека сценаріїв та виховних заходів».

Щороку бібліотеки ЦБС обслуговують 10259 користувачів (за ЄРК), яким видається 214046 видань, кількість відвідувань становить 89066.

Бібліотеки ЦБС координують роботу з установами культурно -освітнього та педагогічного спрямування, громадськими організаціями.

Працівники районних бібліотек надають методичну та практичну допомогу працівникам шкільних та сільських бібліотек - філій.

Для бібліотечних працівників району проводяться семінари, практикуми, дні професійного спілкування, майстер - класи, тренінги, ярмарки бібліотечних ідей, рольові ігри.

Щороку бібліотеки ЦБС видають 20 методичних і бібліографічних матеріалів.

Починаючи з 2011 року районна бібліотека для дітей щоквартально випускає інформаційний вісник «Бібліосвіт». З сторінок вісника читачі можуть дізнатися про життя бібліотек району, про книжкові новинки. Матеріал поданий у віснику цікавий і корисний не лише читачам , а й бібліотечним фахівцям.

В 2007 році придбано комп'ютер та ксерокопіювальну техніку.

На сьогоднішній день в бібліотеках системи налічується 6 комп'ютерів, з них в сільських бібліотеках - 2, в центральній районній бібліотеці - 2, в районній бібліотеці для дітей - 2.

З 1 січня 2009 року центральна районна бібліотека має інтернет - зв'язок , електронну адресу. Створено сайт Компаніївської централізованої бібліотечної системи. З квітня 2013 року до мережі Інтернет підключено районну бібліотеку для дітей.

На базі центральної районної бібліотеки з жовтня 2009 року в рамках проекту № 2009 - 1038 « Розвиток і підтримка мережі громадської освіти в Кіровоградській області» почав діяти інформаційно - ресурсний центр.

На даний час в ЦБС працює 30 бібліотечних працівників.

Нашим бібліотекам таланило на самовідданих працівників.

Понад 20 років бібліотеку очолювала районну бібліотеку для дітей Козіна Надія Никифорівна, Нероба Раїса Олександрівна більше 30 років працювала завідуючою районної бібліотеки для дорослих, а згодом директором ЦБС, Полтавська Галина Григорівна (Першотравенська бібліотека), Бортнік Любов Григорівна (Сасівська бібліотека), Юхименко Олександра Дмитрівна, Живіцька Надія Дмитрівна (Мар'ївська бібліотека), Штиленко Катерина Давидівна (Лозуватська бібліотека), Шинкаренко Тамара Іванівна , Єсипенко Ніла Андріївна ( Роздольська бібліотека), Бойко Віра Давидівна, Фігура Ольга Володимирівна (районна бібліотека для дітей), Горпинко Валентина Анатоліївна (центральна районна бібліотека).

З липня 1984 року і по сьогоднішній день посаду директора Компаніївської ЦБС

обіймає Полудень Тамара Володимирівна

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати